Doğalgaz Vanası – Valfler – Vanalar

Vana (valf) , çeşitli geçiş yollarını açarak, kapatarak veya kısmen kapatarak bir akışkanın (gazlar, sıvılar, sıvılaştırılmış katılar veya bulamaçlar) akışını düzenleyen, yönlendiren veya kontrol eden bir cihazdır. Modern doğalgaz vanaları , akış yönündeki basıncı veya akışı düzenleyebilir ve gelişmiş otomasyon sistemlerinde çalışabilir.

 

Vanalar Heryerde Kullanılabiliyor

 

Vanalar, su ve atık su işleme, madencilik, enerji üretimi, petrol, gaz ve petrol işleme, gıda üretimi, kimya ve plastik üretimi ve diğer birçok alanda dahil olmak üzere neredeyse her endüstriyel işlemde kullanılabilmektedir. Gelişmiş ülkelerdeki insanlar, içme suyu muslukları, ocaklardaki gaz kontrol vanaları, çamaşır makinelerine ve bulaşık makinelerine takılan küçük vanalar, sıcak su sistemlerine takılan güvenlik cihazları, araçtaki popet valfleri ve sıhhi tesisat doğalgaz vanaları da dahil olmak üzere günlük yaşamlarında vana kullanıyorlar.

 

Doğalgaz Vanası Çok Fazla Tercih Ediliyor

 

Valfler basınç, sıcaklık veya akış değişiklikleri nedeniyle otomatik de olabilir. Bu değişiklikler diyafram veya pistonu harekete geçiren bir piston üzerinde etkili olabilir, bu tip vanaların örnekleri genellikle sıcak su sistemlerine veya kazanlara takılan emniyet valfleridir. Gaz bağlantı tesisatlarında da  doğalgaz vanası en fazla tercih edilen vana çeşitlerinden biridir.