Debi Ayarlı (Debili) Kollektör Nasıl Çalışır?

DEBİ AYARLI KOLLEKTÖRLE KONTROL SİZDE!

Debi Ayarlı (Debili) Kollektör Nasıl Çalışır?

KAS Debi ayarlı kollektör nasıl çalışır? Debi ayarlı kollektörler, yerden dağıtımlı ısıtma sistemlerinde her bir radyatörde dolaşan akış miktarını, kollektör üzerinde bulunan özel vanaları ile gidiş dönüş hatları üzerinden ayrı ayrı kontrol etmeye olanak sağladığı gibi daire içi içme suyu tesisatlarınızda da kullanılarak her türlü cihaz, armatür vb. cihazların tesisatını birbirinden bağımsız olarak kontrol etme imkanı sunar. Bu sayede sistemde dengeli bir dağıtım sağlandığı gibi tamir, bakım vb. durumlarda da sistemi durdurmadan bağlı olduğu hatta çalışma yapılmasına olanak sunar.

Yerden Isıtmada Debi Ayarlı Kollektör

Yerden ısıtma tesisatının doğru çalışmasında dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Bunlardan biri de tesisatı çeşitli bölgelere ayıran kollektörlerdir. Pratikte yerden ısıtma bölgeleri mahalin büyüklüğüne göre mümkün olduğunca eşit metrajlara bölünmelidir. Ancak bunun her zaman mümkün olamadığı durumlar da mevcuttur.
Birbirinden farklı uzunluklarda olan ısıtma bölgelerinde debi dengesi sağlanmazsa ısıtma zonları birbirinden farklı ısı dağılımlarına sebep olabilir. Bu da ısıtması gereken toplam alanın dengesiz ısıtılmasına ve konforsuzluğa yol açabilir. İşte bu gibi durumlarda her bir ısıtma bölgesinin debisini görebileceğimiz ve dengeleme yaparak debileri eşitleyebileceğimiz debi göstergeli yerden ısıtma kollektörlerini kullanırız.
Yatırımcı açısından bakıldığında toplam yatırım miktarına oranla debi ayarlı ve düz kollektör arasındaki fiyat farkı, faydasının yanında göz ardı edilebilmelidir. Bunun yatırımcıya doğru anlatılabilmesi, aslında yatırımcı açısından en sağlıklı sistemin kurulmasına yardımcı olur.
Özetle yerden ısıtma sisteminin önemli ekipmanlarından biri olan kollektörlerin debi ayarlı versiyonları vardır ve farklı büyüklüklerde olan ısıtma sonlarında debileri dengelemek için kullanılır. Debi ayarlı, otomasyon sistemine uyumlu zemin ısıtma kollektörleri birçok avantajı beraberinde getirir. Bunun birçok nedeni vardır. Döşeme ısıtma işleminizin tesliminden sonra görünen ve üzerinde değişiklik yapabileceğimiz tek ürün kollektörlerdir. Sadece yapım aşamasında değil, uzun yıllar sorunsuz olarak çalışması için seçimi uzman kişilerin yapması gerekir.

Neden debi ayarlı kollektörü tercih etmeliyiz?

• Her odanın sıcaklığını farklı bir değere ayarlama imkanı sunar.
• Oransal kontrol sistemi için mükemmel sonuç verir.
• Kolay açma-kapama ve tam sızdırmazlık sağlar, yüksek performansa sahiptir.
• Özel debimetre sayesinde her bir radyatör ya da cihaza tek bir merkezden ayrı ayrı akış kontrolü
sağlanabilir.
• Özel tasarımlı tahliye musluğu sayesinde bağlantı yapılan boru sökülmeden hattaki çıkışı durdurabilecek şekilde dizayn edilmiştir.
• Kollektöre isteğe göre mekanik ve otomatik purjör (hava boşaltma cihazı) montajı yapılabilir.
• Plastik boruların kollektöre takılması esnasında, özel tasarım nipel sayesinde kolay montaj sağlanır.
• Sızdırmazlık testi üretimin tamamına uygulanır.
• Yurt genelinden yaygın, deneyimli satış ve servis hizmeti sunar.
• Çevre dostu üretim teknikleri kullanılmıştır.
• Yerli üretimdir.

Debi ayarlı kollektörlerle yerden ısıtma nerelerde kullanılır?

Sistem konut, işyeri, cami, mescit, villa, spor salonu, alışveriş merkezi, otel, hamam vb. yerlerde konfor amaçlı olarak kullanılabilir. Bu yazımızda debi ayarlı kollektör nasıl çalışır ve nerelerde kullanılır sorularının cevaplarını detaylıca açıkladık.

Debi Ayarlı Kollektörlerin Teknik Özellikleri

Anma Basıncı10 bar
SıcaklıkMax.+120 ºC
Gövde MalzemesiPirinç -cuZn39pb3(EN 12164)
0-RingEPDM
Giriş BağlantısıG1”(ISO 228)
Çıkış Bağlantı SeçenekleriØ 16X2 – Plastik Boru
Çıkış Bağlantı SeçenekleriØ 17X2 – Plastik Boru
Max. Debimetre Kapasite Göstergesi300L/Saat
Sektör Lideri

Sektör Lideri

1. Sınıf Hammadde
1. Sınıf Hammadde
Yüksek Teknoloji
Yüksek Teknoloji